Kosmetolog vs Lekarz – Branża Estetyczna w UK

Jakie zabiegi może wykonywać Kosmetolog oraz Kosmetyczka, a do jakich zabiegów trzeba mieć uprawnienia Lekarskie? To pytanie zawsze podnosi temperaturę dyskusji o kompetencjach zawodowych, szczególnie wśród Polskich profesjonalistów aktywnie działających i wykonujących zabiegi medycyny estetycznej na terenie Wielkiej Brytanii.

Przed nowo przybyłymi i często wysoko wykwalifikowanym Polskimi profesjonalistami Kosmetologii lub Medycyny Estetycznej z kwalifikacjami zdobytymi w Polsce,  ukazują się często niesprzyjające realia wykonywania tego zawodu w UK. Rzecz jasna wyjeżdzając do obeco nam kraju, powinniśmy zrobić tzw. ‘research’, po to aby zaraz po przybyciu jak najszybciej uporać się z pozwoleniami oraz podporządkować swoją działalności do panujących tu przepisów i zacząć cieszyć sie zyskami z tej działalności.

Profesjonalista  który pragnie oddać się pasji wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, nie zdaje sobie sprawy, że prawo Brytyjskie  daje inne światło na ten zawód.  Aby móc kontynuować wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej należy, dostosować się do tutejszym przepisów, które ze względu na bezpieczeństwo zaostrzają się z roku na rok. Zaostrzenie przepisów ma na celu ochronę profesjonalistów wykonujących zabiegi medycyny estetycznej, stanowcze zaostrzenie dostępności profesjonalnych produktów do wykonywania takich zabiegów oraz przede wszystkim ochornę pacjentów, którzy poddają sie coraz częściej takim zabiegom, a nie zdają sobie sprawy z ryzyka takich zabiegów.

W Wielkiej Brytanii medycyna estetyczna nie jest ustosunkowana prawnie jednakże, 8 Stycznia 2016 roku Brytyjska organizacja Health Education England (HEE) opublikowała dwa raporty mające na celu usprawnienie i ujednolicenie wmogów związanych z kwalifikacjami dla lekarzy i pielęgniarek, którzy wykonują  zabiegi kosmetyki estetycznej, takich jak botox, peelingi chemiczne, botulina i depilacja laserowa.  Raport organizacji Health Education England (HEE) jednoznacznie określa panujące prawa odnośnie kompetencji zawodowych do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Brak wymaganych szkoleń oraz specjalistycznych ubezpieczeń i licencji od władz lokalnych grozi karą więzienia,

Departament Zdrowia określił jednoznacznie “wymagania kwalifikacyjne” dla lekarzy i pielęgniarek włącznie z dentystami, którzy wykonują zabiegi Botulinum Toxin, Dermal Fillers, Lasers: IPL, LED, Chemical Peels and Hair Restoration w Wielkiej Brytanii – niezależnie od poprzedniego szkolenia lub ich doświadczenia zawodowego.Wymagania te mają na celu zapewnienie, że osoby, wykonujące w/w zabiegi będą odpowiednio przeszkolene, także w zakresie użytkowania i stosowania jakichkolwiek produktów, z których korzystają – tym samym upewniając się, że bezpieczeństwo pacjentów jest stawiane na pierwszym miejscu.

Pierwsza część rapotu przedstawionego przez Health Education England (HEE) określa wymagania kwalifikacyjne, które zawierają szczegółowe wytyczne dotyczące stosowania wymogów dla różnych grup specjalistów pracujących w dziedzinie kosmetyki lub estetycznej, głównie lekarzy, dentyści i pielęgniarki. Część druga opisuje szczegółowe wymaganiami kwalifikacyjne dla grupy profesjonalistów wykonujących niechirurgiczne zabiegi kosmetyki estetycznej i chirurgii odtwórczej włosów.

Od oficjalnej publikacji raportów następuje intensywny proces wdrążania wytycznych w życie, oraz monitorowanie postępów na terenie całego kraju. Health Education England (HEE)  są także wspierane przez Brytyjskie Stowarzyszeni Pielęgniarek Kosmetycznych (Bacn) oraz British Kolegium Medycyny Estetycznej (BCAM), które zgodziły się współpracować w sprawie ustanowienia wspólnego planu dla sektora non-surgical – medycyny estetycznej w Wielkiej Brytanii.

Co oznacza ten raport dla Polskiego Profesjonalisty medycyny estetycznej i jaka jest jego przyszłość w UK?

W Polsce zawód Kosmetologa oraz Kosmetologa w branży Estetycznej, nadal nie jest określony prawnie, sytuacja wykonywania zabiegów medycyny estetycznej  niestety nie jest ściśle okeślona w kodeksie prawa Polskiego. A zatem ambitny Kosmetolog, który kończy szereg kursów i szkoleń na terenie Polski, ma szansę na sukcesywne wdranżanie się w branżę oraz prowadzenie gabinetu medycyny estetycznej. Wielka Brytania wymaga od nas innych kwalifikacji, aby kontynuować karierę zawodową w Wielkiej Brytanii profesjonalista, który planuje karierę zawodową związaną z medycyną estetyczną na terenie UK powinien, niustająco uzupełniać swoje kwalifikacje po to aby cieszyć sie dobrą renomą swojego mienia oraz budować najlepiej jak to tylko możliwie prosperujący biznes. Dzień 8-ego Stycznia 2016 dla profesjonalistów którzy świadomie wykonują zabiegi: Botulinum Toxin, Dermal Fillers, Lasers: IPL, LED, Chemical Peels and Hair Restoration  to dzień zmiany przepisów, do których muszą podporządkować się wszyscy uprawiający ten zawód na Wielkiej Brytanii. Profesjonalisa który,  jest ‘świeży’ na terenie Brytyjskim powinien przygotować i zaplanować swój rozwój w karierze medycyny estetycznej i uzborić się w cierpliwość oraz pokorę do zdobywania nowych kwalifikacji w tej branży. Raport HEE mówi jasno, że wykonanie w/w zabiegów bez wymaganych uprawnień grozi surowymi konsekfencjami, a w rzeczywistości zakaz wykonywania zawodu.


W Wielkiej Brytanii jest ponad 500 profesjonalistów wykonujących medycynę estetyczną, do których była skierowana nasza ankieta. Miała ona za zadanie dać zarys kwalifikacji zawodowych Polskich Profesjonalistów w UK oraz dowiedzieć się więcej o waszych prefencjach szkoleniowych.

Najpopularniejszymi zabiegami gabinetów Polskich Profesjonalistów branży Estetycznej w UK to Peelingi Chemiczne, drugie miejsce to: Dermal Fillers oraz Lasery: IPL, LED, (Toksyna Botulinowa 0%).

Przeprowadzona ankieta jednoznacznie stwierdza, że zabiegi medycyny estetycznej w 80%  są wykonywane przez Kosmetologów po ukończonym studium zawodowym,natomiast 20% to profesjonaliści z wyższej półki z dyplomem licencjata lub magistra.Pragnę dodać iż w/w 20% znajdują się profesjonalistki, które ukończyły Brytyjskie Szkoły Kosmetyczne z Levelem 4 oraz uprawnieniami pielęgniarskimi.

Niezadowalającym wynikiem jest długość stażu wykonywania zabiegów bo aż 1/7 profesjonalistów posiada mniej niż 5 lat doświadczenia w wykonywaniu w/w/ zabiegów. Tylko 2% badanych posiada więcej niż 10 lat doświadczenia w zawodzie.

Najlepiej prezentuje się chęć dokształcania, ponieważ aż 95% ankietowanych profesjonalistów dokształca się każdego roku oraz uczestniczy wbierzących warsztatach oraz imprezach branżowych zarówno w Anglii jak i  w Polsce.

Bardzo Dziekujemy wszystkim za poświęcony czas na wypełnienie ankiety. Pragniemy badać rynek Brytyjski z Waszym udziałem, a więc tego typu ankiet będzie więcej w nie dalekiej przyszłości.

Jeśli posiadasz kwalifikacje zawodowe zdobyte w Polsce, możesz starać sie o nostryfikację kwalifikacji z organizacją NARIC. Więcej informacji na ten temat tutaj. 


 

Ten post był najczęsciej czytanym postem w roku 2017, wasze zainteresowanie wykonwyaniem zabiegów medycyny estetycznej jest niekończące się i od ukazania się tego postu po raz pierwszy poruszyliśmy jeszcze raz ten temat oraz temat kwalifikacji zawodowych i drogi w kosmetologii i medycynie estetycznej, gdzie możecie przeczytać tutaj. 

Podsumowywując branża estetyczna cały czas się zmienia, stawia nam na drodze nowe coraz bardziej wymagające wyzwania. Każdy szanowany się profesjonalista musi sprostać postępom tej dzidziny oraz dorównać kwalifikacjami zawodowymi, które panują w tym kraju. Pojawia się coraz wiecej Profesjonalistów, którym mylnie wydaje się że, Wielka Brytania jest ‘łatwym’ terenem do prowadzenia działalności branżowej. Pamietajmy tak jak w Polsce tak i tutaj w UK należy dokładnie zapoznać sie z panującymi prawami oraz podporządkować się panującym prawom, zbadać rynek na który planuje się działalność, aby cieszyć się dobrą renomą oraz długą listą oczekujących na Twoje zabiegi.

Tego Wam życzymy!

Źródła informacji:

Od Kosmetologa do Aesthetics Practitioner

Strona Health Education England – non-surgical cosmetic procedures

Artykuł w gazecie Mail One Tylko lekarze, dentyści i pielęgniarki będą mogli aplikować wypełniacze kosmetyczne.

Artykuł: http://www.marekwasiluk.pl/kosmetolog-kosmetyczka-lekarz-medycyny-estetycznej-kompetencje/

Wyniki Ankiet: https://www.surveymonkey.co.uk/r/JLJBYN6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *